Ładowanie Wydarzenia
To wydarzenie minęło.

Metodologia  pracy z pacjentami z osobowością bierno- agresywną ( negatywistyczną) w paradygmacie poznawczo behawioralnym

Uparte i celowe odkładanie spraw na później, bunt przeciwko autorytetom, konfliktowość , skłonność  do protestów i hamowania działań, niedotrzymywanie zobowiązań, niespełnianie oczekiwań – wszystkie  te postawy i działania powodują , że relacje osobiste , społeczne i zawodowe u osób z osobowością negatywistyczną ulegają niejednokrotnie znaczącej destabilizacji,  a ich samych frustracja z tego powodu kieruje coraz częściej po pomoc terapeutyczną. Warsztat poświęcony jest pracy z problemami jakie są charakterystyczne dla funkcjonowania pacjentów z osobowością bierno – agresywną. Składa się z następujących części:

  1. Omówienie charakterystyki osobowości negatywistycznej  i  etiologii cech w świetle współczesnych badań.  Odmiany osobowości negatywistycznej w perspektywie domeny behawioralnej,  fenomenologicznej, wewnątrzpsychicznej oraz biofizycznej.
  2. Zasady diagnozy , problemy występujące podczas diagnozy, diagnoza różnicowa. Zaburzenia współwystępujące.
  3. Konceptualizacja zaburzenia w ramach modelu poznawczo behawioralnego. Typowe problemy, sposób myślenia, charakterystyczne zniekształcenia poznawcze i strategie radzenia sobie.
  4. Tworzenie planów  terapii . Cele strategiczne i taktyczne.
  5. Omówienie i prezentacja technik pracy terapeutycznej stosowanych w leczeniu zaburzeń osobowości psychopatycznej .
  6. Omówienie istotnych cech relacji terapeutycznej stosowanej w pracy z pacjentami z osobowością negatywistyczną. Typowe pułapki i problemy występujące  w relacji z tymi osobami.  Ćwiczenia świadomego budowania właściwej  relacji terapeutycznej .
  7. Ćwiczenia warsztatowe pracy z interwencjami terapeutycznymi  w oparciu o przykłady z pracy klinicznej.

Prowadzenie: Izabela Stefaniak – więcej o prowadzącej.

Zapisz się