Najskuteczniejsze techniki terapii poznawczo behawioralnej – edycja 3.
Program zawiera niezbędną do zrozumienia i skutecznego stosowania technik część teoretyczną. Większość czasu poświęcone jest na prezentację technik i strategii postępowania z pacjentem oraz ich praktycznym ćwiczeniu . Warsztaty odbywają się w małych grupach, po to aby każdy uczestnik miał możliwość praktycznego ćwiczenia w trakcie zajęć oraz mógł otrzymać informację zwrotną na temat prezentowanych przez siebie umiejętności. Jest to niezbędne aby w przyszłości móc skutecznie i z pożytkiem dla klientów stosować strategie terapii poznawczo- behawioralnej podczas pracy .
Na warsztaty zapraszamy także tych, którzy mieli już kontakt z terapią poznawczo- behawioralną, wciąż jednak odczuwają niedosyt praktycznej wiedzy lub nie czują się pewnie w stosowaniu dyskusji przekonań, dialogu sokratejskim czy też w konstruowaniu eksperymentów behawioralnych. Warsztaty pozwolą pełniej zrozumieć istotę tych i innych wiodących w tej terapii interwencji oraz udoskonalić własne umiejętności ich stosowania. Udział w każdym warsztacie zalicza 10 godzin wymaganych przy odnawianiu certyfikatu terapeuty PTTPiB
Warsztaty prowadzą certyfikowani terapeuci poznawczo behawioralni i superwizorzy dydaktycy Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Każdy warsztat stanowi osobną całość tematyczną .
Warsztat I – Wprowadzenie do terapii poznawczo behawioralnej
Prowadzenie: Wojciech Stefaniak
Termin : 14 .11.2020 godziny 9-18.
Koszt : 400 złotych
Tematyka : Główne pojęcia i założenia terapii poznawczo-behawioralnej wpływające na dobór technik w niej stosowanych. Rozumienie dysfunkcji w modelu cbt. Specyfika i metodologia pracy w tym paradygmacie.
Warsztat II – Konceptualizacja w terapii poznawczo behawioralnej
Prowadzenie: Monika Drobnik
Termin : 05.12.2020 , godziny 9-18.
Koszt : 400 złotych
Tematyka : Konceptualizacja przypadków w terapii poznawczo- behawioralnej- . Zawartość i zasady konstruowania. . Ćwiczenie umiejętności konceptualizacyjnych w oparciu o studia przypadków pacjentów.
Warsztat III – Techniki behawioralne stosowane w cbt
Prowadzenie : Jagoda Jeżewska
Termin : 23.01.2021, godziny 9-18.
Koszt : 400 złotych
Tematyka : Założenia terapii behawioralnej i jej techniki stosowane w terapii cbt – możliwości zastosowania w pracy z poszczególnymi zaburzeniami psychicznymi, w tym w pracy z dziećmi i młodzieżą .
Ćwiczenia doskonalące stosowanie metod behawioralnych ( między innymi- eksperymenty behawioralne, plany ekspozycyjne, systematyczna desensytyzacja, plany aktywności, modelowanie, strategie problem solving)
Warsztat IV – Techniki doświadczeniowe
Prowadzenie: Anna Leszczyńska – Kurzawa
Termin : 27.02.2021 , godziny 9-18.
Koszt : 400 złotych
Tematyka : Techniki doświadczeniowe i wyobrażeniowe w terapii cbt – praca z wczesnym dezadaptacyjnym schematem (EMS). W programie warsztatu prezentacja i ćwiczenie technik- puste krzesło, współczujące wyobrażenia, wizualizacja bezpiecznego miejsca, odgrywanie ról, wizualizacja sposobów radzenia sobie, dialogi wyobrażeniowe i wyobrażeniowa zmiana wczesnych wspomnień, pisanie terapeutycznych listów do siebie i innych.
Warsztat V – Techniki poznawcze cz. I.
Prowadzenie: Anna Leszczyńska- Kurzawa
Termin : 27.03.2021 , godziny 9-18.
Koszt : 400 złotych
Tematyka Techniki poznawcze w cbt część I.- prezentacja technik i ćwiczenie umiejętności ( między innymi -identyfikacja myśli wywołujących emocje, technika monitorowania myśli i emocji, monitorowanie zmienności przekonań, docieranie do przekonań pośredniczących i kluczowych, technika strzałki w dół, skalowanie, reatrybucja, dekatastrofizacja, analiza zysków i strat, praca ze zniekształceniami poznawczymi)
Warsztat VI – Techniki poznawcze cz. II.
Prowadzenie : Joanna Giereło
Termin : 17.04.2021, godziny 9-18.
Koszt : 400 złotych
Tematyka : Techniki poznawcze w cbt część II – prezentacja technik i ćwiczenie umiejętności ( między innymi – poziomy przeformułowania schematu, dyskusja prawdziwości przekonań wraz z analizą jakości argumentów, dialog sokratejski, obrona swojej racji, dialog ja racjonalnego i ja lękowego, kwestionowanie twierdzeń o powinności, zapis przekonania kluczowego, badanie genezy przekonania kluczowego, praca z zamartwianiem się)
Warsztat VII Techniki relaksacyjne i mindfulness
Prowadzenie : Joanna Twardo – Kamińska
Termin : 22.05.2021, godziny 9-18.
Koszt : 400 złotych
Tematyka : Medytacja oparta na uważności, uważność terapeutyczna, neurobiologia i psychofizjologia uważności. Techniki relaksacyjne stosowane w terapii cbt są cennym dopełnieniem technik pracy z ciałem i objawami somatycznymi. Są bardzo skuteczne szczególnie w leczeniu zaburzeń lękowych. Techniki mindfullness coraz szerzej stosowane są w terapii cbt różnych zaburzeń , w tym zaburzeń nastroju, przewlekłego stresu czy zaburzenia obsesyjno kompulsywnego.